Czy, za ile i kiedy…

Czy, za ile i kiedy…

To są trzy pytania, które wirują w głowie Sprzedającego, niejednokrotnie przyprawiając go o zawroty i bóle ;).

Czy się sprzeda? Za ile się sprzeda? Kiedy to nastąpi?

Odpowiadając: tak, sprzeda się, za ile i kiedy to kwestia ceny. No właśnie… czyli cena decyduje o powodzeniu transakcji? Ma w tym spory udział, ale ważne są inne kwestie, które potrafią zepchnąć cenę na drugi plan.

CZY <—> ZA ILE <—> KIEDY

To równanie idealnie pokazuje zależność miedzy tymi pytaniami.

Po kolei. 

Czy się sprzeda? Oczywiście, ale… jak to w życiu bywa z pewnym wyjątkiem – stan prawny nieruchomości musi być jasny i czysty. Jeśli mamy spadkobierców lub inne sporne kwestie właścicielskie, to musimy je najpierw wyprostować. Może to zająć miesiące lub lata w skrajnych przypadkach, ale da się. Na szczęście takie sytuacje bywają rzadko i zdarzają się na własne życzenie niektórych właścicieli, którzy wiedząc o tym zabierali się za to przez mijające lata jak przysłowiowa sójka za morze.

Za ile się sprzeda? No za tyle ile ktoś w danej chwili położy kasy na stół, a Ty zgodzisz się ją przyjąć. Utrudnienie w tym, że Sprzedający chce dostać jak najwięcej, a Kupujący wydać jak najmniej, ale można tak ustalić cenę, że Kupujący nie będzie miał zbytnio argumentów na jej zbicie. I tu zaczynają się schody, jak tą cenę ustalić. Jeszcze wcześniej musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy sprzedajesz bo musisz z powodu kłopotów finansowych czy innych, czy też sprzedajesz bo mieszkasz w nowym domu i jest Ci obecna nieruchomość zbędna. 

No dobra, to co z tą ceną? Jak ją ustalić? Pamiętaj, że pomiędzy za ile a kiedy jest mocne powiązanie. 

Możesz skorzystać z internetowych porównywarek, jeśli Twoje miasto będzie w nich ujęte, to  będziesz mieć jakąś wartość wyjściową. Możesz sam przeglądać inne oferty i dopasowywać swoją, gdzie by ją umieścić na tle innych. Niestety ceny ofertowe zwłaszcza osób niekorzystających z usług pośredników często są mocno zawyżone i sugerując się nimi możesz nigdy nie sprzedać. Możesz skorzystać z rzeczoznawcy, wtedy jego wycena powinna być najbardziej wiarygodna, ale w nietypowych i rzadkich nieruchomościach może dojść do sporych różnic w wycenie i bez zagłębiania się w szczegóły wybranej metodyki – nie będzie to jego błędem.

Jak już pogodzisz się z faktem, iż cena powinna być dużo niższa niż pierwotnie zakładałeś, to wtedy płynnie przechodzisz do odpowiedzi na pytanie KIEDY? Jeśli będzie najniższa dla podobnych ofert w Twojej okolicy, to jest spora szansa, że szybko sprzedasz, ale czy to ma sens? Może jest coś w Twojej nieruchomości co przyciągnie kupującego? Trzeba to znaleźć. Położenie, ptaki w okolicy, woda, las a może kościół czy siłownia. Dla potencjalnego kupującego każdy szczegół może mieć znaczenie. 

Trzeba mieć strategię ułożoną od samego początku i jej się trzymać. Zdjęcia, filmy, sposób opisu – to wszystko decyduje o powodzeniu sprzedaży. Szukanie klienta, docieranie do niego, wysyłanie ofert itp. Dziś już danie samego ogłoszenia na portale sprzedażowe nie jest wystarczające. Klient kupuje oczami, trzeba go zachęcić do ogłoszenia. Jeśli to się uda, jest szansa, że weźmie pod uwagę Twoją nieruchomość i może na początek zadzwoni. Jak zrobisz za niską cenę, to możesz się zdziwić – nikt nie zadzwoni poza handlarzami, bo będzie sądził, że coś jest nie tak z Twoim domem/mieszkaniem. Zaraz, zaraz, ale skoro handlarz dzwoni i chce zarobić, to znak, że Ty też możesz sprzedać korzystniej. Po prostu – trzeba wiedzieć jak się za to zabrać. Zostawiam Ciebie Drogi Czytelniku w tym miejscu, mam nadzieję, że wiesz już co zrobić…

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Andrzej Karlak Nieruchomości z siedzibą przy Gierymskiego 61, 63-100 Śrem (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres karlakbiuro@gmail.com… czytaj więcej